rumari

Historie

Svérázná a osobitá kapela produkující svižný punk-rock, vznikla ve Kdyni 5. ledna 1992. Pravidelné vystupování formace zahájila o čtvrt roku později.

Zpočátku vystupovala v tančírnách rodného Domažlicka a spřáteleného Klatovska v sestavě: Tomáš Linkeš – zpěv, Martin Anderle – tahací harmonika, Jiří “Go” Mezník – baskytara, Miroslav Hranáč - kytara a Karel Jakuš - bicí.

Poznávacím znamením byl od počátku charakteristický zvuk harmoniky, kvůli kterému byla kapela dost mylně označována v prvopočátcích své činnosti jako špatná kopie již tehdy populárních Tří sester. Přesto se zejména díky textům, jež si nebraly servítky, ZŠ záhy zapsala do podvědomí návštěvníků nejen tanečních zábav a počet jejích vystoupení neustále rostl.

Pro další růst popularity skupiny mělo zásadní význam debutové album Na české záchytce I vydané v roce 1993, obsahující původní, dost syrové kompozice. Na albu, jež se prodalo v dnes neuvěřitelném množství deseti tisíc nosičů, měla ZŠ i svůj první hit, píseň Hajzlbába, jejíž úspěch ještě znásobil zdařilý videoklip, uváděný v hudebních hitparádách TV Nova i ČT. V jednom z těchto hudebně soutěžních pořadů (Czech rock block) ZŠ dokonce zvítězila a vyhrála i hodnotnou cenu v podobě značkového hudebního nástroje.

V roce 1995 dochází k výměně na postu harmonikáře a bubeníka. Do kapely přichází Ota Královec - bicí a Rudolf Hálek - držky.

ZŠ v této sestavě vydává druhé album Na eskymáckým pohřbu III, které doprovází v televizi hojně uváděný klip Karkulka.

Poté odchází harmonikář a skupina hraje živě od roku 1996 pouze ve čtyřech. V roce 1997 ZŠ vydává třetí album Z kola ven se stejnojmenným klipem, který opět záhy zasvítil v TV Nova.

Před začátkem 98. ročníku extraligy ledního hokeje kapela složila, nahrála a ve spolupráci s hokejisty a trenéry HC Keramika Plzeň nazpívala hymnu pro tento oddíl s názvem podle klubových barev Modrobílá, která vyšla na maxisinglu s dalšími třemi skladbami.

V březnu 2000 se skupina uzavřela do studia a natočila své v pořadí již čtvrté album s názvem Správná pětka. Natáčení se zde poprvé zúčastnil i nově příchozivší člen kapely,

klávesista Michal Foist (viz. foto), který od května roku 2000 s kapelou vystupuje živě. Album vyšlo ve formátu CD-EXTRA v červenci 2000 a obsahuje nový klip Mejdan s akčními záběry přímo z natáčení desky.

Ohlas na produkci kapely nabral nadregionálních rozměrů a v současné době ZŠ vystupuje po celé republice. O vystoupení ZŠ je značný zájem, kapela pyšnící se výstižným přídomkem knajp´n´roll je vyprodána na rok dopředu.

Nový člen kapely se objevuje v září roku 2001 kytarista Milan Černaj, který již dříve kapele vypomáhal při natáčení desky Z kola ven. Zatím poslední řadové CD s názvem Desítka jsme natáčeli v březnu 2002 v Plzni a deska vyšla v červnu 2002. Toto dílko symbolizuje desetileté výročí trvání naší/vaší Zvlášňý Školy. Deska vyšla s opravdu našlapanou multimediální částí, která obsahuje celou historii kapely s raritními fotkami všech členů skupiny. Skupina také přidala na CD jako bonus čtyři svoje dosavadní videoklipy v počítačovém formátu.

Koncem roku 2003 kapela vydává singl Modrobílá 2003. Toto šestipísničkové CD vychází již pod novým vydavatelem Sokol´s Power Voice s.r.o. a k songu vzniká nový klip, který se mj. distribuuje na novém CDčku opět v podobě multimediální přílohy. 25.12.2003 po osmi letech bubnování odchází ze souboru z osobních důvodů Ota Královec. Nahrazuje ho nový člen kapely, který nastupuje začátkem roku 2004 - bicman Jirka Bastyán a ukončuje tak pětileté působení v kapele Aušus.

V létě 2004 se kapela vydává do vyhlášeného studia SONORECORDS, kde pod dohledem zvukového mistra Petra Kovandy natáčí nové CD, které vydává v říjnu 2004 pod názvem Do roka a do dna. ZŠ si během pobytu ve studiu čestně vydobyla pověst nejudatněji pařicího souboru, který tam kdy byl.

Při svém koncertu 22.4.2006 v Horažďovicích ZŠ natáčí své první DVD Den Velké Dávky. Na tomto DVD opět spolupracoval Petr Kovanda a DVD je absolutně živé, bez jakýchkoliv následných studiových úprav. Samozřejmosti je pilné koncertování doma i v cizině.

Na konci roku 2007 odchází bubeník Basťa na jehož místo nastupuje osmnáctiletý Martin Pešťák. Počátkem roku 2008 po dlouholeté spolupráci odchází z důvodu pracovní vytíženosti i klávesák Miki, kapela přitvrzuje svůj sound a jede dál.